Szukasz gotowych spółek do rejestracji (założenia) spółki w Warszawie? Na sprzedaż setki spółek!

Usuwanie produktów marginalnych

Proces usuwania z gamy produktów marginalnych bywa zwykle dość trudny. Kierownictwo firmy bywa często „przywiązane” do pewnych wyrobów, nawet jeśli jest to przywiązanie dość irracjonalne. Generalnie można wyróżnić dwa rodzaje produktów, które firma powinna umieć usunąć ze swej gamy:

– produkty nowe, których wprowadzenie na rynek zakończyło się niepowodzeniem, ponieważ nie przyniosły spodziewanych efektów rynkowych i finansowych,

– produkty wytwarzane od dawna, które nie są już opłacalne, ponieważ zestarzały się zbyt szybko.

Wprowadzenie na rynek nowego produktu niekiedy kończy się niepowodzeniem. Niechęć do wycofania nowego, lecz nie trafionego produktu wiąże się często z traktowaniem takiej decyzji jako przy- znania się do porażki przez osobę lub zespól odpowiedzialny za jego wprowadzenie na rynek.

Symptomami nietrafienia na rynek z nowym produktem są zwykle stagnacja lub załamanie sprzedaży oraz niski wskaźnik rotacji zapasów. Wystąpienie takich objawów winno doprowadzić do całkowitej rezygnacji ze sprzedaży produktu, jego wycofania z rynku lub do radykalnej zmiany jednego z głównych elementów stosowanej strategii marketingu mix (np. zmiany polityki cenowej), czy też radykalnej zmiany pozycji produktu na rynku.

Brak podjęcia odpowiednio szybko radykalnych działań w stosunku do nieudanego produktu może narazić firmę na szereg dodatkowych i niepotrzebnych kosztów. Zwykle są one spóźnioną próbą podjęcia kosztownych działań reklamowych, wspomagających produkt lub też z nieudaną próbą zmiany pozycji produktu.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.