Szukasz gotowych spółek do rejestracji (założenia) spółki w Warszawie? Na sprzedaż setki spółek!

CZY UDOSTĘPNIAĆ SWÓJ KAPITAŁ?

Śledząc prowadzoną w Polsce debatę nad prywatyzacją uważaliśmy za stosowne zająć się konsekwencjami udostępniania kapitału przedsiębiorstwa. Jest to zagadnienie, którego wagi często się nie docenia. Przypomnijmy obawy, jakie wyrażano często od początku 1991 r., że państwo chce „sprzedać Polskę zagranicy”. Ta reakcja psychologicznie zrozumiała – nie jest jednak uzasadniona. Co innego jest stawką w tej grze.

Każde przedsiębiorstwo bez względu na swoje rozmiary, swój poziom rozwoju czy dochodowości staje lub stanie w przyszłości przed problemem posiadania własnego kapitału. Potrzebuje go zarówno w momencie powstawania, jak i w trakcie dalszego rozwoju. Mówiliśmy już o tym wyżej.

Oczywiście, nikt rozsądny nie wyobraża sobie powstania czy rozwoju przedsiębiorstwa bez kapitałów. Ale przecież prawie przez pól wieku uważano, że przedsiębiorstwo w Polsce może działać w oparciu o niewielkie fundusze własne mając zawsze możliwość sięgnięcia po kapitały państwowe pochodzące z budżetu. Teraz to już nie jest możliwe. Dziś musi ono dbać o własną kondycję finansową.

Od chwili założenia każde przedsiębiorstwo musi dysponować pewnymi kapitałami pozwalającymi mu na opracowanie dobrego jakościowo produktu, jego wytworzenie i wreszcie sprzedaż, aby szybko zająć na rynku odpowiednie miejsce, umożliwiające przeciwstawienie się konkurencji, która wcześniej czy później na pewno się pojawi. Takie rozumowanie było podstawą do tworzenia w Stanach Zjednoczonych „venture capital”, który pozwolił przedsiębiorcom zmobilizować znaczne kapitały na udoskonalenie nowych produktów, na ich rozwój, a zwłaszcza komercjalizację na skalę międzynarodową. Te kapitały, wpływające bezpośrednio na sukces przedsiębiorstwa, pozwalają mu wejść w ciągu trzech lat na rynek, nie hamując jego pierwszych kroków zbytnimi obciążeniami finaaso- wymi.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.