Renta rodzinna – komu przysługuje, ile wynosi renta rodzinna

Renta rodzinna – świadczenie rodzinna, udzielane z ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych), do którego mają prawo wszyscy członkowie osoby zmarłej, bezpośrednio po jej śmierci.  Polski system Ubezpieczeń Społecznych świadczy prawo do otrzymywania świadczenia jakim jest renta rodzinna w przypadku, gdy osoba zmarła, w chwili śmierci, była ubezpieczona i przysługiwało jej prawo do emerytury albo świadczenia przedemerytalnego. Komu zatem przysługuje renta rodzinna a także, ile wynosi renta rodzinna?

Renta rodzinna – komu przysługuje?

Renta rodzinna zgodnie z obowiązującym prawem przysługuje członkom rodziny, osoby zmarłej, która w czasie śmierci otrzymywała emeryturę lub rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (renta socjalna), a także po osobie, która spełniała warunki do przyznania jej renty lub emerytury. W sytuacji w której osoba zmarła nie pobierała emerytury lub renty, a pobierała zasiłek przedemerytalny albo świadczenie przedemerytalne, osobie, po której przysługuje renta, zmarła po upływie 18 miesięcy od ustania jej prawa do uzyskania prawa do renty o pełnej nie zdolności do pracy. W takiej sytuacji prawo uwzględnia, że takiej osobie przysługuje prawo do czerpania renty z tytułu pełnej niezdolności do pracy.

Prawo uwzględnia, że renta rodzinna przysługuje w takim przypadku:renta rodzinna

 • dzieciom po zmarłej osobie
 • żonie po zmarłym mężu
 • mężu po zmarłej żonie
 • rodzicom po zmarłym dziecku

Ile wynosi renta rodzinna?

Renta rodzinna po zmarłej osobie, przysługuje wszystkim członkom rodziny. W zależności od ilości osób oraz ich stopnia rodzinnego, renta rodzinna jest podzielona na kilka poziomów. Kwota renty rodzinnej jest łączną kwotą jaka otrzymują osoby po zmarłej osobie. Istnieje możliwość podzielenia kwoty renty rodzinnej na równe części. Znając powyższy rodzaj podziału renty rodzinnej, poniżej przedstawiamy procentowy przydział wartości renty rodzinnej na wszystkich członków rodziny.

Jeżeli renta po zmarłym członku rodziny przysługuje tylko jednej osobie, ta osoba otrzyma 85% kwoty. W przypadku, gdy renta rodzinna przysługuje dwóm osobom, wtedy wysokość renty rodzinnej wynosi 90%. W sytuacji w jakiej prawo do otrzymania renty rodzinnej po zmarłej osobie są trzy osoby lub więcej, wtedy wysokość renty wynosi 95%.

Polskie prawo uwzględnia również sieroty. W przypadku w którym sierota uzyskała prawo do renty, wtedy ta osoba otrzymuje zasiłek dla sierot zupełnych.

Warto dodać, że renta rodzinna przysługuje osobom, bezpośrednio po zmarłej osobie i nie jest uzależnione od podjętej pracy przez osobę, której przysługuje prawo do renty rodzinnej. Niemniej jednak wysokość zarobków ma znaczenie. Jeżeli zostanie przekroczony próg zarobkowy, ZUS może zawiesić, zaprzestać wypłacać lub obniżyć wysokość otrzymywanej renty rodzinnej.

Strona znaleziona po wpisaniu w wyszukiwarce:

 • ile wynosi renta rodzinna
 • renta rodzinna
 • renta rodzinna ile wynosi
 • renta po ojcu ile wynosi
 • ile wynosi renta po rodzicu
 • ile wynosi renta rodzinna rolnicza
 • renta rodznna
 • Renta socjalna po smierci komu
 • www ile wynosi renta rodzinna po zmarlym ojcu pl

Przeczytaj inne:
renta z krus
Renta z KRUS – ile wynosi i komu należy się renta z KRUS?

Renta z KRUS - najpopularniejszą rentą z KRUS-u jest renta rodzinna, renta z tytuły niezdolności do pracy jaki renta chorobowa....

Zamknij