Szukasz gotowych spółek do rejestracji (założenia) spółki w Warszawie? Na sprzedaż setki spółek!

PRZEJĘCIE PRZEDSIĘBIORSTWA

Przejęcie przedsiębiorstwa jest typową techniką osiągania wzrostu. Kupując przedsiębiorstwo lub udziały w tym przedsiębiorstwie można rozwinąć się skokowo. WZROST ORGANICZNY polega natomiast na stopniowym rozszerzeniu zakresu działalności. Podstawę tego wzrostu stanowią zasoby, które przedsiębiorstwo wytworzyło w wyniku własnych działań gospodarczych.

Wykonano sporo badań na temat przejmowania przedsiębiorstw traktowanego jako metoda rozwoju. Z badań tych wynika, że w przeważającej większości przypadków sprzedawca jest stroną, która jest bardziej zadowolona z przeprowadzonej transakcji. Natomiast – co stanowi zaskoczenie – nabywca jest często niezadowolony z przejętego przedsiębiorstwa.

Techniki przejmowania przedsiębiostw i proces administrowania przejętym przedsiębiorstwem zostały w ostatnich latach znacznie usprawnione. Dzięki temu obecnie nabywcy udaje się w zasadzie uniknąć najbardziej typowych pułapek zastawionych na nieostrożnych. Jedną z nich jest ekstrapolowanie krzywych opisujących osiągnięte rezultaty, które prezentują się niezwykle korzystnie tylko dzięki chwilowym okolicznościom. Czasami słyszymy o przedsiębiorstwach, o pozornie dobrej kondycji, w których poziom zysku jest wyśrubowany w wyniku obniżania kosztów. Oczywiście działania takie nie mogą być prowadzone przez dłuższy czas. Gdyby je kontynuować, to w ostateczności mogłyby doprowadzić do zniszczenia przedsiębiorstwa. W krótkim okresie można osiągnąć znaczne zwiększenie zysków, wstrzymując wydatki na opracowywanie nowych wyrobów, rozwój ludzi i rynków.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.