Szukasz gotowych spółek do rejestracji (założenia) spółki w Warszawie? Na sprzedaż setki spółek!

Poszerzanie gamy produktów przez znaną firmę

Wynika stąd wniosek, iż od uznanej już marki klient oczekuje określonego potwierdzenia. W jego świadomości jest ona bowiem kojarzona wyłącznie z daną kategorią produktów. Nowy produkt powinien być więc wprowadzony na rynek raczej pod nową marką. Jedynym wyjątkiem może być sytuacja, kiedy na danym rynku, poza wprowadzanym przez firmę produktem, nie ma jeszcze marki posiadającej silną pozycję. Jest to możliwe również na stosunkowo nowych rynkach, nie objętych jeszcze intensywną reklamą i gdy nie zależy firmie na wytworzeniu u klienta określonej percepcji całej gamy produktów oraz marki.

Standardowy scenariusz poszerzania gamy przez znaną firmę odbywa się zwykle etapami i przebiega jakby w trzech aktach. Zilustrujmy je przykładem popularnego samochodu.

Akt I. Osiągnięcie dużego sukcesu handlowego, odkrycie znaczącego segmentu rynku. Przykładem jest polityka firmy VW i wspaniały sukces również w Polsce popularnego „garbusa”. Tak jak większość klasyków, samochód ten stał się synonimem określonego stylu życia, a nie tylko zwykłym samochodem lub środkiem transportu. Właściciel VW był przeciwieństwem snoba.

Akt II. Wykorzystanie niekwestionowanego sukcesu produktu. Chcąc zdyskontować niebywały sukces „garbusa”, firma VW postanowiła poszerzyć gamę o większe samochody, również znacznie droższe, w tym także mikrobusy oraz samochody terenowe.

Akt III. Ocena możliwości sprzedaży szerokiej gamy produktów. Rozszerzenie gamy wcale nie musi oznaczać automatycznego sukcesu dla pozostałych produktów. Szeroka gama VW sprzedawała się – jak wiemy – znacznie gorzej aniżeli klasyczny „garbus”. Dotyczyło to w szczególności rynku amerykańskiego, na którym prowadzono te analizy w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Konsekwencją tej strategii był spadek VW z pierwszego miejsca na czwarte w rankingu najlepiej sprzedawanych zagranicznych samochodów w USA. VW został wyraźnie wyprzedzony przez Japończyków, przez Toyotę, Datsuna i Hondę.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.