Szukasz gotowych spółek do rejestracji (założenia) spółki w Warszawie? Na sprzedaż setki spółek!

NIEWYDOLNOŚĆ SYSTEMU

Układy z Bretton Woods zwiększyły niepewny charakter płynnego kapitału miedznarodowego, ponieważ w sposób nieunikniony prowadziły Stany Zjednoczone, z uwagi na ich bilans rozrachunkowy i ich poziom rezerw złota w bankach centralnych, do oderwania dolara od złota bądź do rezygnacji z jego wymienialności, bądź też do jego detronizacji z pozycji wyznaczonej mu w systemie z Bretton Woods.

System, którego stabilność oparta była na wymienialności dolara, nie sprzyjał liberalizacji wymiany handlowej, gdyż począwszy od lat pięćdziesiątych rezerwy w Fort Knox okazały się niewystarczające dla finansowania odbudowy, a następnie powojennego wzrostu ekonomicznego. Aby ustrzec się pułapki inflacyjnej w rodzaju tej, w jaką wpadło wiele krajów po I wojnie światowej, większość krajów europejskich zgodziła się na poważne zmiany kursów dostosowawczych. Nie udało się jednak uniknąć dewaluacji. Frank francuski i marka niemiecka straciły prawie 100% ich wartości sprzed wojny. Pomoc amerykańska okazała się niezbędna.

Tym razem, w odróżnieniu od sytuacji w latach dwudziestych, interwencja Waszyngtonu była bardziej przemyślana. Wyrażała się ona zarazem w tradycyjnym sposobie udzielania pożyczek za pośrednictwem Import-Export-Banku i pomocy o specyficznym charakterze – poprzez European Recovery Program, którego kredyty niemal w 90% przybrały postać darowizn. Łącznie, trzynaście miliardów dolarów zasiliło tym sposobem gospodarkę szesnastu państw europejskich .

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.