Szukasz gotowych spółek do rejestracji (założenia) spółki w Warszawie? Na sprzedaż setki spółek!

Konstruktywne metody negocjacyjne

Wymienione poprzednio metody porozumiewania się charakteryzuje raczej równowaga korzyści obu stron (to co zyskała jedna z nich jest stratą drugiej – „gra o sumie zerowej”). Są one połączeniem negocjacji o charakterze dystrybucyjnym i integracyjnym.

Negocjacje dystrybucyjne poszukują zwycięstwa lub rozejmu kosztem drugiego partnera: nie troszczą się one zbytnio o legalność, racjonalność, argumentację lub lojalność. Natomiast negocjacje integracyjne przeciwnie – zmierzają do osiągnięcia konsensusu z partnerem dialogu, starając się o relatywny podział korzyści.

Konstruktywne metody negocjacji rozszerzają zakres korzyści do podziału między partnerami dialogu w taki sposób, aby wszyscy partnerzy wyszli z nich jako wygrani (zwycięzcy, a nie pokonani).

Metody te są pociągające, ponieważ cechują się współdziałaniem. Ale nie należy się łudzić, że możliwe będzie uzyskanie wszystkich korzyści w sytuacji, kiedy rzeczywistość wskazuje coś przeciwnego. Lepiej jest kierować się dobrym kompromisem niż łudzić się nierealnym podziałem korzyści. Nawet jeśli każdy z partnerów jest wygrywającym, to nikt nigdy nie jest nim w takim samym stopniu. Jeden z nich wygrywa więcej niż drugi, co podsyca frustracje i poczucie krzywdy.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.