Szukasz gotowych spółek do rejestracji (założenia) spółki w Warszawie? Na sprzedaż setki spółek!

INTEGRACJA PIONOWA

Integracja pionowa oznacza, że transakcje rynkowe zostają zastąpione przez operacje wewnętrzne. Integracja pionowa, podobnie jak różnicowanie, była w swoim czasie szczytem mody jeśli chodzi o zarządzanie przedsiębiorstwem. Jednakże apogeum jej popularności miało miejsce kilka dziesięcioleci temu. Klasycznym przykładem jest firma Singer, amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące maszyny do szycia. W pewnym okresie połączyła ona w jedną całość wszystkie operacje składające się na wytworzenie końcowego wyrobu, począwszy od źródeł surowców podstawowych (lasy i kopalnie rudy) do gotowych maszyn do szycia.

Obecnie większość gałęzi przemysłu ma już za sobą fazę ograniczania skali integracji, która spowodowała, że ich udział w wytworzeniu wyrobu końcowego uległ zmniejszeniu: więcej elementów składowych kupują od zewnętrznych dostawców.

Teoretycznie wszystkie funkcje, które spełnia przedsiębiorstwo, mogą być wykonywane przez oddzielne firmy. Można usamodzielnić dział obliczeń komputerowych, fabrykę, dział zajmujący się zbytem oraz inne składowe aparatu administracyjengo. Decyzja dotycząca integracji pionowej wiąże się w zasadzie z odpowiedzią na pytanie, czy dane wyroby bądź usługi mamy wytwarzać lub świadczyć sami czy też należy je zakupić u kogoś innego.

Omawiane decyzje mają podobny charakter do tych, które wiążą się z założeniem przedsiębiorstwa. Ich podstawę stanowi odpowiedź na pytanie, co jest bardziej korzystne: wytwarzanie czy zakup. Oczywiście, analizowane decyzje to nie tylko kwestia rentowności, lecz także – w dużym stopniu – sprawa strategii.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.