Szukasz gotowych spółek do rejestracji (założenia) spółki w Warszawie? Na sprzedaż setki spółek!

Główne etapy budowania strategii zaangażowania

Strategia wzmacniania zaangażowania powinna rozpoczynać się już na poziomie projektowania procesu rekrutacji i selekcji. Istotne jest, żeby świadomie pozyskiwać odpowiednich pracowników do konkretnych zadań. Wiele organizacji zapomina o tym, że budowanie zaangażowania zaczyna się już na poziomie selekcji kandydatów. Bardzo często pracownicy posiadający odpowiednią wiedzę i kwalifikacje zawodowe są rekrutowani lub promowani do pracy bez uwzględnienia ich poziomu osobistego zaangażowania.

Proces Ocen Pracowniczych powinien być powiązany z procesem zaangażowania. Pracownicy zaangażowani poświęcają znacznie więcej czasu i energii na wykonywanie swojej pracy i czują się za nią osobiście odpowiedzialni. Ich praca bezpośrednio przyczynia się do podniesienia zyskowności firmy. To oni inspirują innych pracowników do wykonywania powierzonych zadania lepiej i w sposób bardziej efektywny. Zaangażowani pracownicy powinni być uczciwie docenieni za swój wkład w rozwój organizacji.

Proces zaangażowania pracowników powinien podlegać stałej kontroli i procesom analizy. Istnieje wiele firm (np. Gallup, Mercer, Hewitt, Watson Wyatt) specjalizujących się w badaniu zaangażowania pracowników i poziomu zadowolenia z wykonywanej pracy. Na przykład firma Gallup – jedna z najstarszych firm przeprowadzających badania zaangażowania pracowników, stworzyła specjalny system identyfikujący i mierzący poziom zaangażowania pracowników w powiązaniu ze sprzedażą, zyskownością, lojalnością i wydajnością. Gallup stworzył badanie oparte na 12 pytaniach (Q12), które mierzą wymiary, na które liderzy, managerowie oraz pracownicy mogą mieć wpływ. Maksymalizacja zaangażowania pracowników za pomocą Q12 :

– 1. Czy wiesz czego oczekuje się od Ciebie w pracy?

– 2. Czy posiadasz materiały i sprzęt niezbędny do wykonywania dobrze Twojej pracy?

– 3. Czy w pracy masz możliwości, żeby wykonywać swoją pracę najlepiej każdego dnia?

– 4. Czy otrzymałeś pochwałę lub nagrodę za dobrze wykonywaną pracę w przeciągu ostatnich siedmiu dni?

– 5. Czy Twój manager dba o Ciebie osobiście?

– 6. Czy jest ktoś w pracy kto zachęca Ciebie do rozwoju?

– 7. Czy uważasz, że w pracy ktoś się liczy z Twoimi opiniami?

– 8. Czy misja/cele Twojej firmy dają Ci poczucie, że Twoja praca jest ważna?

– 9. Czy Twoi współpracownicy są zdeklarowani, żeby wykonywać dobrze swoją pracę?

– 10. Czy masz przyjaciela/bliską osobę w firmie?

– 11. Czy w przeciągu 6 miesięcy, ktoś rozmawiał z Tobą na temat Twoich postępów w pracy?

– 12. Czy w ciągu ostatniego roku miałeś szanse, żeby nauczyć się czegoś nowego w pracy?

W wielu wypadkach zaangażowanie pracowników mierzone jest na trzech poziomach:

– 1. Organizacji

– 2. Lidera

– 3. Indywidualnym.

Firma DDI (Development Dimensions International) prowadząca od ponad 34 lat badania na temat tego, w jaki sposób pracownicy indywidualnie, a także same organizacje osiągają najwyższy poziom wykonywanej pracy i zaangażowania. DDI wyróżnia następujące obszary, które liderzy muszą uwzględniać, żeby zwiększać zaangażowanie swoich pracowników:

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.