Szukasz gotowych spółek do rejestracji (założenia) spółki w Warszawie? Na sprzedaż setki spółek!

Decyzja o poszerzeniu gamy produktów

Tendencje do zawężania gamy ujawniają się głównie w okresie przejściowych trudności finansowych lub rynkowych. Zachodzi wówczas zjawisko naturalnej koncentracji na produktach pełniących funkcje „liderów”, a zarazem gwarantujących firmie najwyższe obroty. Wówczas firma podejmuje decyzję o „odchudzeniu” katalogu, polegającą na rezygnacji z wyrobów najmniej rentownych.

Przykładem takiej strategii może być decyzja powzięta przez znaną niemiecką firmę Agfa Gevaert. Na pewnym etapie swojego rozwoju zrezygnowała ona z produkcji aparatów fotograficznych i zainteresowała się inwestycjami na rynku elektronicznym. Ta zmiana w strukturze gamy pozwoliła jej osiągnąć w okresie 1979-1985 trzykrotny wzrost obrotów. Opisane postanowienia muszą być jednak powiązane z kompleksową strategią firmy, a w szczególności ze strate- gią dystrybucji, która może wymagać od producenta podtrzymania określonej szerokości gamy.

Decyzja o poszerzeniu gamy produktów1. Postanowienie dotyczące poszerzania gamy produktów opiera się często na chęci pełniejszego wykorzystania znanej już marki lub nazwy produktu. Decyzja taka, choć stosowana przez wiele firm, może nieść jednak ze sobą wiele zagrożeń. W świadomości klienta dana marka jest już bowiem precyzyjnie kojarzona ze ściśle określonym rodzajem produktu. Na przykład Xerox był i jest kojarzony przede wszystkim z kopiarkami. Wprowadzenie pod tą marką nowej generacji systemów przetwarzania informacji wcale nie gwarantuje „murowanego” sukcesu rynkowego.

Poszerzenie gamy przez firmę, o już uznanej marce, wiąże się więc zawsze z pewnym dylematem: czy nowa linia produktów ma być sprzedawana pod znaną marką, czy też jej dystrybucja wymaga stworzenia zupełniej nowej nazwy?

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.