Szukasz gotowych spółek do rejestracji (założenia) spółki w Warszawie? Na sprzedaż setki spółek!

Dążenie do przetrwania na rynku

Znając już podstawowe uwarunkowania i cele tej grupy strategii możemy obecnie prześledzić jej podstawowe rodzaje, czyli dywersyfikację koncentryczną, dywersyfikację poziomą i dywersyfikację o cechach konglomeratu.

Strategia dywersyfikacji koncentrycznej polega na dołączeniu do gamy dotychczasowych wyrobów firmy nowych produktów, związanych technologicznie i marketingowo z jej możliwościami.

Poszerzenie przedmiotu działalności ma więc w tym przypadku bezpośredni związek ze stosowaną dotąd technologią i marketingiem mix. O sukcesie strategii mają zdecydować już wcześniej ukształtowane możliwości marketingowe oraz technologiczne firmy. Jest to tzw. efekt synergii marketingowej, czyli współdziałania posiadanych już atutów. Takie podejście pozwala na natychmiastowe wykorzystanie umiejętności technologicznych i marketingowych firmy. Ich nowy rodzaj działalności (wejście z nowymi produktami lub usługami) polegał będzie na zwróceniu się do nowych grup odbiorców. Poszukiwanie „synergii” w odniesieniu do nowych adresatów jest właśnie zadaniem stratega marketingowego. Musi on jednocześnie odpowiedzieć na pytania: Czy na bazie sprawdzonej i wykorzystywanej już w firmie technologii produkcji oraz strategii marketingu mix można wytwarzać jeszcze jakieś nowe wyroby? Jeśli tak, to jakie i ile? Które z nich mogą najlepiej korzystać ze wsparcia naszych służb marketingowych, ich wiedzy i umiejętności? Spróbujmy zilustrować ten typ strategii przykładami z terenu Francji.

Pierwszym przykładem może być francuski producent nart zjazdowych Rossignol, który w latach siedemdziesiątych poszerzył wytwarzaną gamę nart zjazdowych o narty biegowe. Ten rodzaj dywersyfikacji dokonał się na bazie sprawdzonych wcześniej technologicznych oraz marketingowych atutów firmy (znana marka, zorganizowana sieć dystrybucji itd.). Odbiorcy nart biegowych są natomiast innym segmentem klientów aniżeli odbiorcy nart zjazdowych.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.