Szukasz gotowych spółek do rejestracji (założenia) spółki w Warszawie? Na sprzedaż setki spółek!

Alima-Gerber wprowadza Frugo na rynek

Pierwszym etapem badania było sprawdzenie formuły nowego produktu – napoju owocowego dla dzieci i młodzieży. Na tym etapie przeprowadzono dwa rodzaje badań:

– badania jakościowe na docelowej grupie konsumentów w wieku 7-16 lat, testujące smak, zapach i konsystencję nowego napoju,

– badania ilościowe, przeprowadzone na 1200-osobowej celowo dobranej grupie młodzieży i dzieci oraz rodzicach młodszych dzieci, które nie robią samodzielnie zakupów. Badaną zbiorowość pytano o ocenę produktu,

– 0 poziom akceptowanej ceny oraz wybór dwóch pomysłów na kampanię reklamową. Pierwszy z nich odnosił się do motywu sportu i zdrowia, drugi zaś do młodzieńczego buntu i niezależności.

Analiza koncepcji nowego produktu wymaga od menedżera więcej aniżeli tylko prostego wyboru segmentu rynku, na którym można plasować dany produkt. Konieczne jest również określenie potrzeb klientów danego segmentu i cech, jakie powinien posiadać produkt, aby spełnić potrzeby docelowe klientów.

Gromadzenie pomysłów koncepcji produktu wymaga zastosowania pewnych technik stymulujących powstawanie pomysłów. Prześledźmy najczęściej stosowane.

– Burza mózgów polega na generowaniu w małej, 8-10-osobo- wej grupie jak największej liczby pomysłów bez początkowego dokonywania ich oceny z punktu widzenia różnych kryteriów. Wszystkie wymyślane pomysły są następnie przez grupę wnikliwie analizowane i rozwijane, łączone w kombinacje oraz modyfikowane.

– Technika synektyczna polega na -wymyślaniu pewnych rozwiązań na zasadzie różnorodnych analogii, które stymulują powstawanie niestereotypowych pomysłów, np. poszukiwanie pomysiu na nowe źródła energii na podstawie procesów energetycznych u roślin.

– Philips 66 – w tej technice sześcioosobowe grupy pracują przez 6 minut nad badanym problemem.

– Philips 635 – jest podobna do poprzedniej techniki, polegającej na wypisywaniu przez każdego członka sześcioosobowego zespołu trzech pomysłów i przekazywaniu ich po 5 minutach sąsiadowi, który w kolejnej turze dopisuje swoje trzy pomysły, nie pokrywające się z zapisanymi.

– W trakcie prowadzenia techniki pobudzania skojarzeń dzieli się opis przyszłego produktu na listę jego cech fizycznych, metody wytwarzania i opis sposobu użycia, a następnie na listę pytań, dotyczących możliwości zmian cech fizycznych danego wyrobu, metody wytwarzania czy też sposobu zastosowania. Na podstawie tej techniki zostają wprowadzone wszelkie modyfikacje wyrobów, jak telewizor z telegazetą, samochody z elektrycznym napędem itp.

– Technika siatki zasobów jest użyteczną techniką do określenia wymiarów koncepcyjnych produktu, ważnych dla użytkowników. Polega ona na kolejnych, losowych wyborach trzech różnych rodzajów produktu lub jednego z jego elementów (opakowania, nazwy marki czy typu promocji), a następnie ich ocenie poprzez porównywanie parami np. najważniejszego – zdaniem klientów – wymiaru użytkowego produktu. Po ocenie i uszeregowaniu pierwszych trzech produktów pod względem wymiarów, wybiera się kolejne typy i cały proces się powtarza aż do momentu, kiedy badania nie są w stanie wyróżnić żadnego dodatkowego wymiaru. Praktyka badawcza wskazuje, że przeciętny klient może wyróżnić, używając tej techniki, około 18 wymiarów danej klasy produktu.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.